Estimated Monthly Payment will depend on vehicle make and model and will be determined upon actual vehicle inspection. All payments are estimates. Tax, title, registration and documentation fee ($389.00) are extra.
|
City MPG:
25 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. Fuel economy is based on EPA estimates. |
| Exterior Color: | Nightfall Gray Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Jet Black Fabric |
| Odometer: | 78,094 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | AWD |
|---|---|
| Engine: | 1.5L DOHC |
| VIN: | 2GNAXTEV5M6100962 |
| Stock #: | T1176A |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 27mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 203 lb.-ft. @ 2,000RPM |
| Fuel tank capacity | 15.6gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 30mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 25mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 1.5L |
| Horsepower | 170hp @ 5,600RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/65TR17.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 17" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 225/65TR17.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 73.9mm x 86.4mm (2.91" x 3.40") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,809 L (64 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,410mm (55.5") |
| Rear legroom | 1,013mm (39.9") |
| Curb weight | 1,578kg (3,478lbs) |
| Exterior body width | 1,844mm (72.6") |
| Exterior length | 4,651mm (183.1") |
| Wheelbase | 2,725mm (107.3") |
| Rear hiproom | 1,313mm (51.7") |
| GVWR | 2,100kg (4,630lbs) |
| Engine displacement | 1.5 L |
| Exterior height | 1,661mm (65.4") |
|---|---|
| Rear headroom | 978mm (38.5") |
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Passenger volume | 2,823L (99.7 cu.ft.) |
| Towing capacity | 680kg (1,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,453mm (57.2") |
| Front hiproom | 1,377mm (54.2") |
| Front legroom | 1,039mm (40.9") |
| Front headroom | 1,016mm (40.0") |
| Engine torque | 203 lb.-ft. @ 2,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 847 L (30 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 170hp @ 5,600RPM |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | OnStar Turn-by-Turn Navigation |
| Primary LCD size | 7.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | Chevrolet Infotainment 3 |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keep Assist with Lane Departure Warning active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | analog |
| Compass |
| High intensity discharge headlights | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | Rear Vision Camera yes |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Rear Park Assist rear |
| Blind spot | Lane Change Alert with Side Blind Zone Alert warning |
| Rear window wiper |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Alert warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision Alert with Automatic Emergency Braking mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | OnStar and Chevrolet connected services capable |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Proximity key | doors and push button start |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 15 deg |
|---|---|
| Departure angle | 23 deg |
| Ramp breakover angle | 17 deg |
| Ground clearance (min) | 175mm (6.9") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Mark Toyota.
https://www.marktoyota.com/used/Chevrolet/2021-Chevrolet-Equinox-for-sale-plover-029eb640ac182ff5a1ce99bad8270439.htm
Location
Hours
- Monday 8:30 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:30 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:30 am - 6:00 pm
- Thursday 8:30 am - 7:00 pm
- Friday 8:30 am - 6:00 pm
- Saturday 8:30 am - 4:00 pm
- Sunday Closed
Estimated Monthly Payment will depend on vehicle make and model and will be determined upon actual vehicle inspection. All payments are estimates. Tax, title, registration and documentation fee ($389.00) are extra.
