Estimated Monthly Payment will depend on vehicle make and model and will be determined upon actual vehicle inspection. All payments are estimates. Tax, title, registration and documentation fee ($389.00) are extra.
|
City MPG:
41.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. Fuel economy is based on EPA estimates. |
| Exterior Color: | Magnetic Gray Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Black Leather |
| Odometer: | 11,203 miles miles |
| MPGe: | 39.0 |
| Battery Warranty: | 120 months / 150,000 miles |
| Transmission: | Variable Automatic |
|---|---|
| Drive Line: | AWD |
| Engine: | 2.5L 4-Cylinder |
| VIN: | 4T3E6RFV7SU180720 |
| Stock #: | T1338A |
Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 163 lb.-ft. @ 3,600RPM |
|---|---|
| Manual-shift auto | |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Electric motor 2 torque | hp |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | 149 lb.-ft. |
| Horsepower | 176hp @ 5,700RPM |
| Hybrid system net power | 219hp @ RPM |
| Electric motor horsepower | 118hp @ RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
| Powertrain number of motors | 3 |
| Hybrid electric powertrain type | HEV (hybrid electric vehicle) |
|---|---|
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 39mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery capacity (Ah) | 6.5 |
| Hybrid traction battery voltage | 245 |
| Fuel tank capacity | 14.5gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 38mpg |
| Fuel economy city | 41mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Engine liters | 2.5L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | all-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/60HR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
|---|---|
| Front tires | 225/60HR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Sport suspension |
Specs and Dimensions
| Wheelbase | 2,690mm (105.9") |
|---|---|
| Exterior height | 1,702mm (67.0") |
| Rear headroom | 1,003mm (39.5") |
| Turning radius | 5.5m (18.1') |
| Passenger volume | 2,801L (98.9 cu.ft.) |
| Front headroom | 958mm (37.7") |
| Engine torque | 163 lb.-ft. @ 3,600RPM |
| Engine horsepower | 219hp @ 5,700RPM |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 7 |
| Engine bore x stroke | 87.5mm x 103.4mm (3.44" x 4.07") |
| Interior maximum rear cargo volume | 1,977 L (70 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,433mm (56.4") |
| Rear legroom | 960mm (37.8") |
|---|---|
| Curb weight | 1,712kg (3,775lbs) |
| Exterior body width | 1,854mm (73.0") |
| Exterior length | 4,595mm (180.9") |
| Rear hiproom | 1,212mm (47.7") |
| GVWR | 2,232kg (4,920lbs) |
| Engine displacement | 2.5 L |
| Compression ratio | 14.00 to 1 |
| Towing capacity | 794kg (1,750lbs) |
| Front shoulder room | 1,468mm (57.8") |
| Front hiproom | 1,379mm (54.3") |
| Front legroom | 1,041mm (41.0") |
| Payload | 528kg (1,165lbs) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) w/Steering Assist active |
| Configurable |
| Appearance | digital/analog |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | Destination Assist (1-year trial subscription) |
| Primary LCD size | 10.5" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | Safety Connect (1-year trial) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Pre-Collision System (PCS) w/Intersection Support mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth/leatherette SofTex |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Suspension
| Touring Suspension |
|---|
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | HomeLink |
| Adaptive Cruise Control | Full-Speed Range Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin | |
| Power moonroof |
| Air conditioning | |
|---|---|
| Navigation system | Drive Connect Cloud Navigation (1-year trial subscription) |
| Emergency communication system | Safety Connect (1-year trial) |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 19 deg |
|---|---|
| Departure angle | 21 deg |
| Ground clearance (min) | 206mm (8.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Mark Toyota.
https://www.marktoyota.com/certified/Toyota/2025-Toyota-RAV4-Hybrid-for-sale-plover-12122219ac183fb2609a9babe93e7f67.htm
Location
Hours
- Monday 8:30 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:30 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:30 am - 6:00 pm
- Thursday 8:30 am - 7:00 pm
- Friday 8:30 am - 6:00 pm
- Saturday 8:30 am - 4:00 pm
- Sunday Closed
Estimated Monthly Payment will depend on vehicle make and model and will be determined upon actual vehicle inspection. All payments are estimates. Tax, title, registration and documentation fee ($389.00) are extra.

