Estimated Monthly Payment will depend on vehicle make and model and will be determined upon actual vehicle inspection. All payments are estimates. Tax, title, registration and documentation fee ($389.00) are extra.
|
City MPG:
22.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. Fuel economy is based on EPA estimates. |
| Exterior Color: | Meteor Shower |
|---|---|
| Interior Color: | Black Fabric |
| Odometer: | 13,345 miles miles |
| MPGe: | 23.0 |
| Battery Warranty: | 120 months / 150,000 miles |
| Transmission: | Automatic |
|---|---|
| Drive Line: | 4WD |
| Engine: | 2.4L 4-Cylinder |
| VIN: | JTEABFAJ2RK018408 |
| Stock #: | T1286A |
Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | IV |
| Skid plates |
Powertrain
| Hybrid traction battery number of cells | 40 |
|---|---|
| Manual-shift auto | |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Rear locking differential | |
| Hybrid system combined power torque | 465 lb.-ft. |
| Hybrid traction battery type | nickel metal hydride (NiMH) |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Hybrid system net power | 326hp @ 6,000RPM |
| Electric motor horsepower | 48hp @ RPM |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
| Powertrain number of motors | 1 |
| Hybrid electric powertrain type | HEV (hybrid electric vehicle) |
|---|---|
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 23mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery capacity (Ah) | 6.5 |
| Hybrid traction battery voltage | 288 |
| Fuel tank capacity | 17.9gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 25mpg |
| Fuel economy city | 22mpg |
| Engine liters | 2.4L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | four-wheel |
| Hybrid traction battery gross capacity (kWh) | 2 |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 245/70HR18.0 |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
|---|---|
| Front tires | 245/70HR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 87.5mm x 99.5mm (3.44" x 3.92") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,504mm (59.2") |
| Rear legroom | 932mm (36.7") |
| Curb weight | 2,285kg (5,038lbs) |
| Exterior body width | 1,979mm (77.9") |
| Exterior length | 4,923mm (193.8") |
| Wheelbase | 2,850mm (112.2") |
| Rear hiproom | 1,448mm (57.0") |
| GVWR | 3,050kg (6,725lbs) |
| Engine displacement | 2.4 L |
| Exterior height | 1,933mm (76.1") |
| Rear headroom | 998mm (39.3") |
|---|---|
| Compression ratio | 11.00 to 1 |
| Turning radius | 6.1m (20.0') |
| Towing capacity | 2,722kg (6,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,494mm (58.8") |
| Front hiproom | 1,407mm (55.4") |
| Front legroom | 1,092mm (43.0") |
| Front headroom | 1,019mm (40.1") |
| Interior rear cargo volume | 1,062 L (38 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 326hp @ RPM |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) w/Steering Assist active |
| Rear reading lights | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass |
| Rain sensing wipers | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Front and Rear Parking Assist w/Automatic Braking (PA w/AB) front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Monitor (BSM) warning |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
| Diversity antenna |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Alert (RCTA) warning |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | Safety Connect (up to 10-year trial subscription) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Toyota Safety Sense (TSS) 3.0 mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Heated front seats | |
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Rear seats Folding position | tumble forward |
| Seat Upholstery | cloth |
|---|---|
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | HomeLink |
| Adaptive Cruise Control | Full-Speed Range Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders |
| Rear door bins | |
|---|---|
| Driver door bin | |
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | Safety Connect (up to 10-year trial subscription) |
| Passenger door bin | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 31 deg |
|---|---|
| Departure angle | 22 deg |
| Ramp breakover angle | 23 deg |
| Ground clearance (min) | 211mm (8.3") |
| Ground clearance (max) | 221mm (8.7") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Mark Toyota.
https://www.marktoyota.com/certified/Toyota/2024-Toyota-Land-Cruiser-for-sale-plover-361f2388ac183c2079906929265401af.htm
Location
Hours
- Monday 8:30 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:30 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:30 am - 6:00 pm
- Thursday 8:30 am - 7:00 pm
- Friday 8:30 am - 6:00 pm
- Saturday 8:30 am - 4:00 pm
- Sunday Closed
Estimated Monthly Payment will depend on vehicle make and model and will be determined upon actual vehicle inspection. All payments are estimates. Tax, title, registration and documentation fee ($389.00) are extra.

