Estimated Monthly Payment will depend on vehicle make and model and will be determined upon actual vehicle inspection. All payments are estimates. Tax, title, registration and documentation fee ($389.00) are extra.
|
City MPG:
27 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. Fuel economy is based on EPA estimates. |
| Exterior Color: | Midnight Black Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Black Fabric |
| Odometer: | 149,462 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | AWD |
|---|---|
| Engine: | 2.5L 4-Cylinder DOHC Dual VVT-i |
| VIN: | 2T3P1RFV9MC247281 |
| Stock #: | T1326A |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 29mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 184 lb.-ft. @ 5,000RPM |
| Fuel tank capacity | 14.5gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 33mpg |
| Fuel economy city | 27mpg |
|---|---|
| Limited slip differential | brake actuated |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.5L |
| Horsepower | 203hp @ 6,600RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/65HR17.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 17" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 225/65HR17.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Wheelbase | 2,690mm (105.9") |
|---|---|
| Exterior height | 1,702mm (67.0") |
| Turning radius | 5.5m (18.1') |
| Passenger volume | 2,801L (98.9 cu.ft.) |
| Engine torque | 184 lb.-ft. @ 5,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,065 L (38 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 203hp @ 6,600RPM |
| Engine bore x stroke | 87.5mm x 103.4mm (3.44" x 4.07") |
| Interior maximum rear cargo volume | 1,977 L (70 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,433mm (56.4") |
| Rear legroom | 960mm (37.8") |
| Curb weight | 1,594kg (3,515lbs) |
|---|---|
| Exterior body width | 1,854mm (73.0") |
| Exterior length | 4,595mm (180.9") |
| Rear hiproom | 1,212mm (47.7") |
| GVWR | 2,091kg (4,610lbs) |
| Engine displacement | 2.5 L |
| Compression ratio | 13.00 to 1 |
| Towing capacity | 680kg (1,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,468mm (57.8") |
| Front hiproom | 1,379mm (54.3") |
| Front legroom | 1,041mm (41.0") |
| Payload | 497kg (1,095lbs) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) active |
| Appearance | analog |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | warning |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Alert (RCTA) warning |
| Overhead airbag | |
| Tracker system | Safety Connect |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Panic alarm | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Toyota Safety Sense (TSS) 2.0 mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Premium cloth | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | premium cloth |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Rear seat center armrest | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Adaptive Cruise Control | Full-Speed Range Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| Emergency communication system | |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel |
| Tilt steering wheel | |
|---|---|
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 19 deg |
|---|---|
| Departure angle | 21 deg |
| Ground clearance (min) | 213mm (8.4") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Mark Toyota.
https://www.marktoyota.com/used/Toyota/2021-Toyota-RAV4-for-sale-plover-45919f07ac181d0a4090da902d6e0fb0.htm
Location
Hours
- Monday 8:30 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:30 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:30 am - 6:00 pm
- Thursday 8:30 am - 7:00 pm
- Friday 8:30 am - 6:00 pm
- Saturday 8:30 am - 4:00 pm
- Sunday Closed
Estimated Monthly Payment will depend on vehicle make and model and will be determined upon actual vehicle inspection. All payments are estimates. Tax, title, registration and documentation fee ($389.00) are extra.
