Estimated Monthly Payment will depend on vehicle make and model and will be determined upon actual vehicle inspection. All payments are estimates. Tax, title, registration and documentation fee ($389.00) are extra.
|
City MPG:
28 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. Fuel economy is based on EPA estimates. |
| Exterior Color: | Summit White |
|---|---|
| Interior Color: | Jet Black Fabric |
| Odometer: | 23,839 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | FWD |
|---|---|
| Engine: | 1.2L I3 DI Turbocharged DOHC 12V LEV3-ULEV70 137hp |
| VIN: | KL77LHEP4SC245117 |
| Stock #: | T1316A |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Rear cargo | liftgate |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-3 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 30mpg |
| Torque | 162 lb.-ft. @ 2,500RPM |
| Fuel tank capacity | 13.2gal. |
| Manual-shift auto | |
| Fuel economy (Alternate 1) fuel type | E85 |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Number of valves | 12 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 32mpg |
| Fuel economy city | 28mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 1.2L |
| Horsepower | 137hp @ 5,000RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
| Fuel economy combined (kWh) | 22 kWh/100m |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/60HR17.0 |
| Wheel size | 17" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 225/60HR17.0 |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 75.0mm x 90.5mm (2.95" x 3.56") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,532 L (54 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,379mm (54.3") |
| Rear legroom | 983mm (38.7") |
| Curb weight | 1,358kg (2,994lbs) |
| Exterior body width | 1,824mm (71.8") |
| Exterior length | 4,536mm (178.6") |
| Wheelbase | 2,692mm (106.0") |
| Rear hiproom | 1,163mm (45.8") |
| GVWR | 1,880kg (4,145lbs) |
| Engine displacement | 1.2 L |
| Exterior height | 1,567mm (61.7") |
|---|---|
| Rear headroom | 968mm (38.1") |
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Passenger volume | 2,826L (99.8 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,415mm (55.7") |
| Front hiproom | 1,323mm (52.1") |
| Front legroom | 1,064mm (41.9") |
| Front headroom | 1,006mm (39.6") |
| Engine torque | 162 lb.-ft. @ 2,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 725 L (26 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 6 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keep Assist with Lane Departure Warning active |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | UltraSonic rear |
| Blind spot | Lane Change Alert with Side Blind Zone Alert warning |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | OnStar Turn-by-Turn Navigation |
| Primary LCD size | 11.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | Chevrolet Infotainment 3 |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Rear collision | Rear Cross Traffic Alert warning |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | OnStar Vehicle Insights |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision Alert with Automatic Emergency Braking mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Heated front seats | |
| Leather steering wheel | |
| Rear seats Folding position | flip forward cushion/seatback |
| Seat Upholstery | cloth/leatherette |
|---|---|
| Front seats | bucket |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | OnStar One Essentials |
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control |
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 185mm (7.3") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Mark Toyota.
https://www.marktoyota.com/used/Chevrolet/2025-Chevrolet-Trax-for-sale-plover-4cc21d4eac18019ca870a91faf3a519b.htm
Location
Hours
- Monday 8:30 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:30 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:30 am - 6:00 pm
- Thursday 8:30 am - 7:00 pm
- Friday 8:30 am - 6:00 pm
- Saturday 8:30 am - 4:00 pm
- Sunday Closed
Estimated Monthly Payment will depend on vehicle make and model and will be determined upon actual vehicle inspection. All payments are estimates. Tax, title, registration and documentation fee ($389.00) are extra.
