Estimated Monthly Payment will depend on vehicle make and model and will be determined upon actual vehicle inspection. All payments are estimates. Tax, title, registration and documentation fee ($389.00) are extra.
|
|
| Exterior Color: | Cherry Red Tintcoat |
|---|---|
| Interior Color: | Jet Black Fabric |
| Odometer: | 22,319 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4WD |
|---|---|
| Engine: | 6.6L V8 |
| VIN: | 1GC4YNE70NF207828 |
| Stock #: | T7797P |
Options
|
Body Exterior
| Rear step bumper | |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Bedliner | |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors |
| Power door mirrors | |
|---|---|
| Right rear passenger | conventional |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | IV |
| Left rear passenger door | conventional |
| Skid plates |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-8 |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Fuel tank capacity | 36.0gal. |
| Manual-shift auto | |
| Rear locking differential |
| Hybrid traction battery type | none |
|---|---|
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 6.6L |
| Drive type | four-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Single rear wheels | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Rear shoulder room | 1,659mm (65.3") |
|---|---|
| Rear legroom | 1,102mm (43.4") |
| Exterior body width | 2,079mm (81.8") |
| Exterior length | 6,349mm (249.9") |
| Wheelbase | 4,037mm (158.9") |
| Rear hiproom | 1,530mm (60.2") |
| Engine displacement | 6.6 L |
| Exterior height | 2,023mm (79.7") |
|---|---|
| Rear headroom | 1,019mm (40.1") |
| Turning radius | 8.0m (26.3') |
| Front shoulder room | 1,677mm (66.0") |
| Front hiproom | 1,554mm (61.2") |
| Front legroom | 1,131mm (44.5") |
| Front headroom | 1,093mm (43.0") |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Oil pressure gauge | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Voltmeter |
| Rear reading lights | |
|---|---|
| Appearance | analog |
| Compass | |
| Tachometer | |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning |
Entertainment Features
| Primary LCD size | 8.0" |
|---|---|
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Occupant sensing airbag | |
| Perimeter/approach lights | |
| ABS brakes | |
| Overhead airbag | |
| Panic alarm |
| 4 wheel disc brakes | |
|---|---|
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
|---|---|
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | keyfob |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Power windows | |
|---|---|
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 257mm (10.1") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Mark Toyota.
https://www.marktoyota.com/used/Chevrolet/2022-Chevrolet-Silverado-2500HD-for-sale-plover-4fdeeec9ac1819160c230ed1f05fbf46.htm
Location
Hours
- Monday 8:30 am - 7:00 pm
- Tuesday 8:30 am - 6:00 pm
- Wednesday 8:30 am - 6:00 pm
- Thursday 8:30 am - 7:00 pm
- Friday 8:30 am - 6:00 pm
- Saturday 8:30 am - 4:00 pm
- Sunday Closed
Estimated Monthly Payment will depend on vehicle make and model and will be determined upon actual vehicle inspection. All payments are estimates. Tax, title, registration and documentation fee ($389.00) are extra.
